26. duben - Světový den duševního vlastnictví
Každý rok se 26. dubna slaví Světový den duševního vlastnictví, který je příležitostí k seznámení se s úlohou, kterou hrají práva duševního vlastnictví při podpoře lidské kreativity a inovací.
V roce 2025 vyhlásila Světová organizace duševního vlastnictví (WIPO) jako téma tohoto dne spojení duševního vlastnictví a hudby.
Hudba dnes proniká do různorodých odvětví lidské činnosti nejen v oblasti zábavy, filmu, videoprůmyslu, ale i technologií, módy a dalšího spotřebního zboží. I když na ni zrovna nemyslíme, hudba a s ní spojené duševní vlastnictví nás provázejí prakticky neustále.
Autorská práva jsou základním kamenem hudebního průmyslu. Chrání a podporují autory při tvorbě hudebních děl a zajišťují jim možnost využívat jejich duševní výtvory v různých odvětvích, ať už jde o živé koncerty, nahrávací průmysl, audiovizuální odvětví, videohry nebo využití hudby v reklamě atd. Význam ochrany autorských práv, a to nejen v oblasti hudby, vzrůstá v současné době i díky rostoucímu využívání nástrojů umělé inteligence.
V souvislosti s hudbou lze zmínit i další práva duševního vlastnictví, která mohou být a také častou jsou využívána k ochraně těch, kdo hudbu vytváří, provozují a různým způsobem zprostředkovávají posluchačům. Jsou to například tzv. práva související s právem autorským, mezi která patří práva výkonných umělců (zpěváků, muzikantů, tanečníků, dirigentů), práva výrobců zvukových a zvukově obrazových záznamů (výrobců zvukových nahrávek nebo filmových producentů) nebo práva vysílatelů (např. hudebních rozhlasových stanic). Dále jsou to práva ze skupiny tzv. práv průmyslových. Jde například o ochranné známky, využívané k ochraně označení hudebních skupin nebo hudebních těles, patenty chránící vynálezy hudebních nástrojů nebo průmyslové vzory chránící vnější vzhled hudebních nástrojů apod.
Světový den duševního vlastnictví 2025 je příležitostí připomenout, že tvůrčí činnost, podporovaná právy duševního vlastnictví, může udržet další rozvoj hudební scény za podmínek, které jsou prospěšné pro všechny, ať už jde o tvůrce nebo posluchače.