Odborné grémium složené z hudebních skladatelů, muzikologů, právníků a zástupců ministerstva kultury doporučuje zachovat pro ceremoniální účely současnou podobu české státní hymny, vycházející z tzv. Jeremiášovy úpravy. ČTK to dnes řekl ministr kultury v demisi Ilja Šmíd. Odborníci reagovali na návrh Českého olympijského výboru, který přišel s nápadem na nové varianty hymny a už je nechal i nahrát.
Podle Šmída se grémium shodlo na tom, že pro některé příležitosti je možné píseň Františka Škroupa a Josefa Kajetána Tyla ze hry Fidlovačka, která se až postupně stala českou hymnou, hrát v různých úpravách. Pokud jde ale o oficiální události, při nichž hymna hraje roli státního symbolu, by se však mělo dodržovat znění Škroupovy původní melodie včetně harmonického průběhu, který převzal i pozdější instrumentátor Otakar Jeremiáš. Jeho verze je už téměř 90 let tak vžitá, že jakékoliv modernizace této oficiální podoby se obecně lidem nelíbí.
Možnou novou verzi české národní hymny představili v březnu Český olympijský výbor (ČOV) společně s autorem nových variant, skladatelem Milošem Bokem. Podle záměru iniciátorů by měla být hymna sebevědomější a vlastenečtější, případně by mohla mít dvě sloky, jak tomu bylo dříve. Šmíd dnes řekl, že předseda ČOV Jiří Kejval inicioval veřejnou debatu o možných podobách hymny, ministerstvo si vzalo na starost odbornou diskusi.
Závěry dnešního grémia se týkají jednak možné novely zákona o státních symbolech, který ošetřuje pouze melodii hymny. V zákoně z roku 1993 včetně pozdější úpravy jsou totiž věcné nedostatky v zápise hymny, které by bylo třeba opravit a upřesnit. Pokud se týká aranžmá hymny, tedy její instrumentace, půjde zřejmě pouze o jakési metodické doporučení ministerstva kultury.
ČOV se úvahami o nové podobě hymny zabýval přes rok. Vycházel mimo jiné z toho, že délka hymny pro ceremoniální účely trvá 45 sekund a třeba pro vyhlašování vítězů na olympiádě by i vzhledem k délce skladeb dalších zemí byla lepší délka přibližně 80 sekund. Proto se ČOV rozhodl i v souvislosti s letošním 100. výročím vzniku Československa vyvolat diskusi o tom, jestli by hymna třeba neměla mít dvě sloky.
Ministr Šmíd ale připomněl, že například polská hymna trvá 38 sekund, zatímco stávající česká cca 65 sekund. Grémium také odmítlo pro ceremoniální účely dvě sloky, v instrumentální podobě by hymna beze změny opakovala sloku první, ve zpívané verzi jsou slova druhé sloky velmi archaická, a důvod, že přináší odpověď na otázku sloky prvé, vyvrací tím, že jde vlastně o řečnickou otázku, na kterou znají odpověď všichni - kromě toho i závěr první sloky odpovídá: "… země česká, domov můj." Ministerstvo kultury seznámí veřejnost se závěry dnešního jednání a kroky, které hodlá iniciovat, během několika dnů.