Výstava "MIRANDA – ROMSKÝ HOLOKAUST“
01.02.2018 11:37|příspěvkové organizace
Světově rozšířená putovní výstava byla slavnostně zahájena v sídle Veřejné ochránkyně práv 24. ledna v 18 hodin za přítomnosti pana Veijo Baltzara. Miranda vypráví o zamlčené genocidě Romů během druhé světové války skrze autentický příběh romské přeživší holokaustu narozené na Slovensku.
Výstava byla vytvořena ve Finsku světově proslulým autorem a umělcem, kulturním radou Veijo Baltzarem. Výstava bude k vidění od 25. 1. do 25. 2. 2018 od pondělí do pátku (10 – 18 hodin) na Údolní 39 v Brně – vstupné zdarma.
Miranda byla vytvořena ve spolupráci s jedenácti mezinárodními archívy, dále i s Nadací Anny Frankové (Nizozemí), Univerzitou v Helsinkách (Finsko) a Muzeem romské kultury (ČR). Výstava je realizovaná finskou Asociací pro kulturu a umění DROM a jedná se o jedinečnou mezioborovou výstavu, která představuje kulturní a pedagogický inovativní přístup. Místo toho, aby se úhel pohledu zaměřoval na spáchaná zvěrstva a na Romy jako oběti, promlouvá výstava skrze umění a podtrhuje hodnoty a kulturu Romů v minulosti i přítomnosti. Tento umělecký projekt získal pozoruhodnou pozornost tím, že je první mezinárodní výstavou o holokaustu, kterou vytvořili sami Romové. Projekt zaštiťuje bývalý finský premiér pan Paavo Lipponen. Miranda byla nejdříve vystavena v Národním muzeu Finska v letech 2013 - 2014. A poté úspěšně cestovala po Finsku. Od 15. února 2017 se putovní výstava vydala na světové turné za přítomnosti bývalé prezidentky Finska paní Tarjy Halonen a díky podpoře Evropské Unie – program Evropa pro občany – pokračuje v turné po Evropě a s dosahem 34 milionů evropských občanů.
V rámci osmnácti-měsíčního mezinárodního putovního projektu „Očima Mirandy 2016 – 2018“ podpořeného z fondu Evropské Unie – program Evropa pro občany, bude výstava představena ve dvaceti evropských jazycích a zemích. Multioborový projekt má sloužit interkulturnímu dialogu a ke zlepšení edukativních procesů ohledně výuky evropské historie. Dosud byla výstava prezentována v Estonsku, Lotyšsku, Chorvatsku, Maďarsku a Slovensku. Lokální národní turné „Miranda“ absolvovala v Chorvatsku, Maďarsku a Estonsku. V roce 2018 se dostane do dalších evropských zemí, včetně České republiky.
Umělec Veijo Baltzar vedl osobní rozhovor se Slovenkou Mirandou v roce 2001 v České Republice. Její život a příběh přeživší holokaustu ho inspiroval, a proto jej pan Baltzar převedl nejen do podoby putovní výstavy, ale také napsal povídku „Můj přítel Adolf“ (která by měla být publikována v rámci projektu).
Prvotním cílem Veijo Baltzara při tvorbě výstavy bylo zaujmout moderní vůdce evropských společenství a také státníky jako jedny z nejdůležitějších cílových skupin. Podle Baltzarova pojetí je důležité, aby i běžní občané poznali a porozuměli událostem druhé světové války. „Jedná se tedy o klíčovou záležitost pro současnou Evropu.“ vysvětluje Veijo Baltzar.
Více informací naleznete na: www.en.drom.fi/tme a www.rommuz.cz
Doplňující informace o výstavě
V případě jakýchkoliv dotazů se obracejte na tiskovou mluvčí Muzea romské kultury:
Mgr. Kristina Kohoutová
T: 775 407 065
E: media@rommuz.cz
Soubory ke stažení