Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě zahajuje přijímání příspěvků na 31. mezinárodní komeniologické kolokvium
19.02.2018 12:15|příspěvkové organizace
Tématem letošního vědeckého setkání 10. a 11. října je Migrace, emigrace, exil a kulturní transfery – lidé konfese a ideje v pohybu. Přihlášky s navrženým tématem a abstraktem je možno zasílat do 31. března 2018.
Kolokvium tematicky navazuje na předchozí vědecké setkání v roce 2016 Fines – Limes – Termini: Hranice mezi státy, národy i konfesemi, které přineslo řadu zajímavých podnětů. Letošní setkání se zaměří na dynamiku procesů střetávání různosti a vzájemného obohacování v důsledku různě motivovaných migračních vln a s nimi spojeného transferu vědění v období raného novověku. V nejobecnější rovině je tedy ústředním tématem kolokvia vztah mezi studiem migrací a studiem kulturních transferů.
Příspěvky se mohou zaměřit jak na jednotlivé aktéry či zprostředkovatele kulturních transferů, tak na sociální entity, proměnu kolektivních identit, vztah jednotlivých regionů z hlediska migrací a transferu vědění, otázku jazyka a kulturních „překladů“, cirkulaci idejí, diskursů a textů. Kolokvium je koncipováno jako interdisciplinární. Vítány jsou jak obecněji zaměřené referáty, tak i případové studie, zvláště s ohledem na dílo Jana Amose Komenského. Jednací jazyky: čeština, slovenština, angličtina, němčina. Čas pro referáty 30 min., diskusní příspěvky 15 min.
Spolupořadatelem kolokvia je Filosofický ústav AV ČR ve spolupráci a Unií Comenius. Podrobnosti k přihláškám a dalším termínům naleznete zde.
Kontakt:
Mgr. Aleš Kapsa
pracovník vztahů k veřejnosti
Muzeum J. A. K. v Uherském Brodě
M: +420 773 070 935
E: program@mjakub.cz
W: mjakub.cz
Soubory ke stažení