Zasedání ministrů kultury EU v Sofii
28.02.2018 11:20|ministerstvo
Ministr kultury Ilja Šmíd se účastní v National Palace of Culture v Sofii dvoudenního neformálního zasedání ministrů kultury členských států EU.
Jednání v Sofii předsedá ministr kultury Bulharska pan Boil Banov; za Evropskou komisi je přítomen Tibor Navracsics, komisař pro vzdělávání, kulturu, mládež a sport. Ministra Šmída na zasedání doprovází Petra Smolíková, náměstkyně pro řízení sekce legislativní a mezinárodních vztahů, a Yvona Havel, vedoucí samostatného oddělení Evropské unie Ministerstva kultury. Hlavním tématem zasedání v Sofii jsou otázky spojené s posílením kulturní spolupráce v rámci EU, konkrétní činnosti na úrovni členských států a EU či využití energie a potenciálu mladých lidí v ochraně a rozvoji evropských hodnot prostřednictvím kultury.
Ijla Šmíd a portugalský ministr kultury Luís Filipe Castro Mendes.
Ministr kultury ČR ve své části vystoupení zdůraznil, že kultura je jedinečným nástrojem, který umí velmi dobře pracovat ve prospěch rozvoje společnosti, posílení pocitu sounáležitosti, nebo zmírnění ostrých hran soužití nesourodých skupin. Podle ministra Šmída je kulturní diverzita jedním z velkých bohatství Evropy a Evropské unie.
„Evropská mládež má mít možnost poznat a pochopit hodnotu, kterou nesmírné kulturní dědictví představuje. Poznat ji prostřednictvím účasti na kulturních aktivitách, zažít ji prostřednictvím výměnných pobytů, studijních a pracovních stáží, zapojit se do ní i třeba jen prostřednictvím elektronických médií. Dejme mladým Evropanům příležitost a prostor k poznávání ostatních kultur, k hledání styčných bodů i k nalézání inspirace, kterou si ponesou dál ve svém životě. Poslední průzkum Eurobarometru například ukazuje, že mladí Evropané si prázdninové destinace volí na základě kulturních akcí a kulturního dědictví v dané lokalitě. Využijme toho a nabídněme jim tak cestu, jak s tvorbou svou i jiných nakládat.“
Ilja Šmíd
Na závěr svého vystoupení ministr upozornil, že ČR plně podporuje potřebu zviditelnit kulturní dědictví, které je v mnoha evropských politikách již zahrnuto. Vnímá potřebu otázku mainstreemingu kultury řešit jak horizontálně, tak vertikálně - na národní i evropské úrovni. Během příprav Evropského roku kulturního dědictví vznikla z podnětu Ministerstva kultury tzv. kulturní platforma, která je prostorem pro setkávání zástupců přímo řízených organizací MK a zástupců kulturních odborů krajských úřadů. Obě strany takovýto formát velmi oceňují a vítají možnost vzájemné bezprostřední komunikace. Na evropské úrovni se osvědčily zejména setkávání expertů a úředníků z více oborů. Podle ministra Šmída je role mladých Evropanů v oblasti rozvoje evropských hodnot klíčová a je třeba s ní dlouhodobě pracovat.
Simona Cigánková, tisková mluvčí MK
Soubory ke stažení