V Černínském paláci byl zahájen rok šlechtické diplomacie
22.03.2018 14:17|příspěvkové organizace
Slavnostní zahájení projektu Šlechta českých zemí v evropské diplomacii se dnes za účasti ministra kultury Ilji Šmída, generální ředitelky NPU Nadi Goryczkové a náměstka ministra zahraničních věcí Martina Tlapy uskutečnilo v Černínském paláci v Praze.
Symbolicky tak byla zahájena sezona na státem spravovaných památkách, při níž se návštěvníci budou moci vydat po českých stopách v evropské diplomacii.
„Rok šlechty českých zemí v evropské diplomacii je dalším dílem ze série dlouhodobého a veřejností oblíbeného projektu Po stopách šlechtických rodů, ve kterém se snažíme návštěvníkům našich památek nabídnout podnětná témata z historie ve spojitosti s někdejšími sídly šlechtických rodů. Kromě nových expozic však projekt přináší i řadu vzdělávacích aktivit a jeho výsledkem bude v prosinci tohoto roku například i výpravná kniha věnovaná šlechtické diplomacii. Letos se navíc připojujeme k probíhajícímu Evropskému roku kulturního dědictví,“ vysvětluje generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.
Roli kulturního přínosu šlechtické diplomacie pro české prostředí zdůraznil ministr kultury Ilja Šmíd.
„Dnes zahájený projekt ukazuje na roli šlechtických diplomatů v utváření evropských geografických, politických i společenských poměrů. V druhém plánu ale otevírá dosud nedostatečně vnímaný prostor přenosu myšlenek a kulturních vzorců, k němuž při diplomatických misích docházelo a který je zdrojem mimořádně cenného a mnohovrstevnatého kulturního dědictví, spravovaného dnes Českou republikou. Toto dědictví máme možnost nyní s ještě větším důrazem prezentovat veřejnosti v prostředí našich hradů a zámků, za což jsem upřímně rád,“ uvedl ministr, pod jehož záštitou se projekt koná.
Zahájení Roku šlechty českých zemí v evropské diplomacii v Černínském paláci, sídlu ministerstva zahraničích věcí, není náhodné. Vyvrcholením celého roku totiž bude v červenci otevření nové expozice na zámku v Jindřichově Hradci věnované diplomatickým aktivitám příslušníků černínského rodu od raného novověku až do první poloviny 20. století. Nebude zde opominut ani stavebník dnešního sídla ministerstva, diplomat hrabě Humprecht Jan Černín.
Dílčí aktivity reflektující v místě zachované předměty, dokumenty či témata budou přitom od otevření památek veřejnosti 30. března probíhat na více než čtyřiceti vybraných objektech ve správě Národního památkového ústavu.Kromě akcí v České republice jsou plánovány ve spolupráci s partnerskými paměťovými institucemi i aktivity v zahraničí, zejména pak panelová výstava Čtyři vize evropského míru. Jejím tématem jsou čtyři zásadní mírové diplomatické mise, jejichž cílem bylo nastolení trvalého míru mezi evropskými národy. Spojujícím momentem všech těchto událostí jsou panovníci a šlechta českých zemí, jejichž rezidence a mobiliář spravuje Národní památkový ústav.
Veškeré informace o akcích spojených s Rokem šlechty českých zemí v evropské diplomacii včetně kalendáře akcí naleznou návštěvníci na webových stránkách Národního památkového ústavu.
V rámci připomenutí sta let novodobé české státnosti přichází Národní památkový ústav v sezoně 2018 také s projektem Století republiky, ve kterém zaměří svoji pozornost zejména na období předválečného Československa. S využitím dobových materiálů však připravuje i řadu přednášek, výstav a dalších aktivit věnovaných dalším tzv. osudovým osmičkám našich dějin.
Kontakt:
Mgr. Jan Cieslar
tiskový mluvčí NPÚ
T: +420 257 010 206, +420 724 511 225
E: cieslar.jan@npu.cz
Soubory ke stažení