Nastavení cookies

Yuja Wang završí rezidenci u České filharmonie klavírním recitálem

20.04.2022 16:27|příspěvkové organizace

Pětatřicetiletá americká klavíristka čínského původu a rezidenční umělkyně České filharmonie ve 126. sezoně Yuja Wang, která již patnáct let patří k absolutní světové špičce, se po nedávných vystoupeních s prvním českým orchestrem v Praze, Vídni, Hamburku a Londýně představí také v sólovém recitálu Českého spolku pro komorní hudbu. 

 

Na programu budou díla od Ludwiga van Beethovena, Arnolda Schönberga, Györgye Ligetiho, Alexandra Nikolajeviče Skrjabina, Isaaca Albénize a Nikolaje Kapustina. Koncert, který je součástí jejího dlouho očekávaného světového turné, se koná ve Dvořákově síni Rudolfina v neděli 24. dubna 2022 od 17.30 hodin.

Pianistka Yuja Wang je ceněna pro své hudební kvality, charisma, pravdivost emocí a podmanivé vystupování na pódiu. Spolupracovala s nejváženějšími světovými dirigenty, hudebníky a soubory. Svou proslulost však nezískala jen díky virtuozitě, ale také svým živelným vystupováním zanechávajícím silný dojem. Narodila se do hudební rodiny v Pekingu. Po svých klavírních začátcích v Číně získala další školení v Kanadě na Curtisově institutu pod vedením Garyho Graffmana. Mezinárodní průlom v kariéře přišel v roce 2007, kdy s Bostonským symfonickým orchestrem nahradila na sólovém postu Marthu Argerich. O dva roky později uzavřela výhradní smlouvu s Deutsche Grammophon, a zajistila si tak místo mezi předními světovými umělci. Následovalo množství kritikou oceněných koncertů i nahrávek. V roce 2017 jí bylo uděleno americké hudební ocenění Umělec roku. V roce 2021 pak získala německou cenu Opus Klassik za premiérovou nahrávku skladby Johna Adamse Must the Devil Have all the Good Tunes? s Losangeleskou filharmonií pod taktovkou Gustava Dudamela.

Jako komorní hráčka Yuja Wang dlouhodobě spolupracuje s několika předními umělci, zejména s houslistou Leonidem Kavakosem, se kterým natočila kompletní Brahmsovy houslové sonáty a s nímž letos na podzim několikrát vystoupí na amerických pódiích. Koncem března Yuja Wang odstartovala své dlouho očekávané mezinárodní recitálové turné, v jehož průběhu se představí na světově proslulých místech napříč Severní Amerikou, Evropou a Asií. Zatím má za sebou vystoupení v amerických městech Vancouver, Seattle, San Francisco, Los Angeles, Kalamazoo, Chicago a New York. V Evropě ji po Aix-en-Provence, Londýně, Paříži a Praze čeká ještě například Stockholm, Amsterdam, Berlín či Rotterdam.

Program recitálu Yuji Wang je pestrý a plný kontrastů. Otvírá ho známá Beethovenova Sonáta pro klavír č. 18 Es dur z roku 1802. Po ní následuje Suita pro klavír Arnolda Schönberga, hlavního představitele Druhé vídeňské školy, která je jednou z prvních skladatelových děl, v nichž uplatnil vlastní kompoziční techniku dodekafonie. Před přestávkou ještě zazní dvě etudy Györgye Ligetiho, žáka Zoltána Kodályho, které patří do souboru 18 klavírních etud z let 1985 až 2001, jež jsou považovány za jeden z největších přínosů klavírní literatuře za posledních několik dekád. Polyrytmická etuda Automne à Varsovie (Podzim ve Varšavě) je věnována Ligetiho polským přátelům. L’escalier du diable (Ďáblovo schodiště) z roku 1993 je inspirováno představou schodiště, po kterém se stoupá stále výš, aniž by bylo možné dosáhnout konce. 

Po přestávce Yuja Wang provede Sonátu pro klavír č. 3 fil moll ruského skladatele Alexandra Nikolajeviče Skrjabina, po níž následuje klavírní suita Iberia, mistrovské dílo pozdního tvůrčího období katalánského rodáka Isaaca Albénize. Recitál uzavřou dvě preludia ukrajinského skladatele a klavíristy Nikolaje Kapustina, jež pocházejí z cyklu 24 preludií z roku 1988, která podobně jako 24 preludií Fryderyka Chopina pokrývají všechny durové a mollové tóniny. V Kapustinových 24 preludiích se střídají různé jazzové styly, v Preludiu č. 10 cis moll jsou místy i lehké názvuky gospelu, v Preludiu č. 11 H dur je slyšet blues.

Po Yuje Wang se i v příští sezoně Českého spolku pro komorní hudbu posluchači mohou těšit v rámci exkluzivní recitálové řady na další hvězdné interprety. Schubertovu Zimní cestu provede tenorista Ian Bostridge, operně laděný program nabídne přední český tenorista Pavel Černoch a instrumentální recitály připraví klavírista Lukáš Vondráček a houslista Leonidas Kavakos.


Kontakt:
Luděk Březina

T: 736 605 620
E: ludek.brezina@ceskafilharmonie.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz


Tomáš Lehečka
Pracovník tiskového oddělení
T: 257 085 364
M: 722 131 246
E: tomas.lehecka@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi