Nastavení cookies

Začal 66. ročník festivalu Smetanova Litomyšl

08.06.2024 21:00|ministerstvo

Ministr kultury Martin Baxa se zúčastnil slavnostního zahajovacího koncertu Národního festivalu Smetanova Litomyšl, který je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice a současně největším festivalem klasické hudby pod "širým nebem", konaným v naší zemi.

 

Národní festival Smetanova Litomyšl se letos koná po šestašedesáté a mottem letošního ročníku je NAŠE VLAST. A motto nemohlo být jiné a výstižnější, neboť letošní rok je rokem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany i dalších jubilantů Roku hudby. S pěti desítkami představení a koncertů tak bude tento ročník ve všech ohledech největším od svého vzniku. Poprvé během jednoho ročníku můžeme navštívit všechny Smetanovy opery v provedení předních těles i umělců. Kromě nich samozřejmě zazní i opera Leoše Janáčka, novinky, speciálně komponované koncerty, komorní vystoupení, sólové recitály i duchovní hudba.

Vážení přítomní, dámy a pánové,
 o Roku české hudby i o Smetanových dvoustých narozeninách se už letos popsalo mnoho papíru a odezněly úhrnem dlouhé hodiny proslovů. Dovolte mi na startovní čáře festivalu, který v názvu hrdě nese Smetanovo jméno i slovo opera — tedy žánr, jenž je vlasteneckou falangou každého kulturního národa — abych popřál Bedřichu Smetanovi, nechť letošní výjimečný rok přispěje k tomu, aby se povědomí o něm jako o našem vpravdě národním skladateli usídlilo nejen v povědomí všech vyspělých hudebních kultur, ale aby Rok české hudby přiměl také české interprety, aby se více věnovali Bedřichu Smetanovi a jeho tvorbě. Jsem rád, že na koncertě zazní i zdánlivá maličkost v porovnání s jinými, Polka F dur z trochu opomíjené první řady Českých tanců, skladba obdařená vděčnou nástrojovou stylizací, dechberoucím temporytmickým tahem a posluchačskou přesvědčivostí. To vše nám napovídá, že  Smetana je opravdu světový, a to i v oborech, kde jsme si toho doposud tak důsažně nevšimli ani my v Čechách a na Moravě.

Přeji všem účinkujícím interpretační pohodu a nadhled, posluchačům pak přeji, aby si festival opravdu užili a letošní jubilejní exkluzivní dramaturgie ať jim poslouží nejen k potěše a všeobecné katarzi, ale i k tomu, aby si uvědomili, že můžeme být na svou hudební kulturu hrdi a vůbec to nemusíme skrývat.

 

Marin Baxa, ministr kultury 


https://smetanovalitomysl.cz/

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi