Nastavení cookies

Australopithecus sediba v životní velikosti i tajuplná lidská hlava jménem Tsansa nově v Pavilonu Anthropos

10.06.2024 17:19|příspěvkové organizace

V měsíci červnu uplyne rok od otevření výstavy  Když Brnem táhli mamuti – galerie Zdeňka Buriana v Pavilonu Anthropos.

 

K datu 1. června přináší Moravské zemské muzeum v době otevření výstavy slibovanou aktualizaci – autoři výstavy připravili další hyperrealistickou antropologickou rekonstrukci, v galerii obrazů Zdeňka Buriana přibude nový obraz včetně originálu předlohy – děsivého rituálního předmětu v podobě lidské hlavy s poetickým názvem Tsansa.

 

Datum slavnostního zveřejnění rekonstrukce nedávného antropologického nálezu nového druhu předchůdce člověka - Australopithecus sediba - na Den dětí 1. června není náhodný. Není to totiž poprvé, co světový archeologický nebo paleontologický objev učinilo dítě. Podobně jako v roce 1879 to byla pětiletá María, která jako vůbec první uviděla do té doby neznámé pravěké malby v jeskyni Altamira, o prázdninách v roce 2008 našel devítiletý Matthew Berger, syn paleoantropologa Lee Bergera, při výzkumu v jeskyni Malapa nedaleko Johanennesburgu v Jihoafrické republice první kosterní pozůstatky dříve neznámého druhu podobného lidoopům,“ vysvětluje hned na úvod antropoložka Eva Vaníčková. Australopithecus sediba žil před téměř 2 miliony let a s jeho hyperrealistickou figurální rekonstrukcí nyní Vaníčková a sochař Ondřej Bílek z Laboratoře antropologické rekonstrukce MZM přicházejí. 

Lee Berger v naději, že bude mít štěstí, začal používat tehdy novou platformu nazvanou Google Earth k nalezení přehlížených jeskyní, které by mohly obsahovat zkameněliny. Vědci díky tomu v průběhu několika let učinili nevídané nálezy, které umožnily poskládat částečné kostry několika jedinců, jež pomohli vrhnout nové světlo na lidskou evoluci. Nalezené ostatky jsou unikátní tím, že zahrnují téměř kompletní kostry horních i dolních končetin. Díky tomu je snazší pochopit pohybové možnosti druhu v porovnání s hůře dochovanými předchůdci. Tento náš evoluční (pravděpodobně ne však přímý) předchůdce chodil pravidelně vzpřímeně, i když svoji schopnost šplhat v korunách stromů neztratil. Na rukou lze studovat i manipulační schopnosti druhu. Kratší prsty vybavené citlivými masitými bříšky i pohyblivý svalnatý palec umožňovaly jemnější práci. I proto, že se jedná o jednoho z nejmladších známých zástupců druhu australopitéků, jsou jeho antropologické znaky pozoruhodně blízké soudobým zástupcům rodu Homo, o čemž se díky hyperrealistické rekonstrukci z dílny LAR mohou návštěvníci od 1. června 2024 přesvědčit na vlastní oči. 

Jako symbolické propojení s druhou aktuální interaktivní výstavou v Pavilonu Anthropos Tisíc tváří Amazonie je do výstavy Zdeňka Buriana na jeden rok přidán unikátní rituální amulet, preparovaná lidská hlava známá jako Tsantsa, která patří mezi ty méně obvyklé exponáty z depozitáře MZM. Jedná se historickou válečnou trofej zabitých nepřátel domorodých obyvatel žijících na území Ekvádoru a Peru (Chívarové). Vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z ikonických předmětů z oblasti Amazonie, využil jej jako motiv jednoho z obrazů také Zdeněk Burian v roce 1963“, odhaluje generální ředitel MZM Jiří Mitáček, co je onou druhou novinkou, na kterou se návštěvníci mohou do Pavilonu Anthropos těšit. Originál obrazu „Tsan-tsa, 1963“ se tak nyní spolu s rituálním amuletem stává od 1. června součástí výstavy „Když Brnem táhli mamuti – galerie Zdeňka Buriana“. 

 

 

 

 

Záštitu nad výstavou převzal ministr kultury ČR Mgr. Martin Baxa a primátorka statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková. 

Výstava vznikla za finanční podpory MKČR.

 

Když Brnem táhli mamuti. Galerie Zdeňka Buriana
21. 6. 2023 – 31. 12. 2024 
Pavilon Anthropos, Pisárecká 5, Brno

 

 

 

Kontakt: 

RNDr. Barbora Onderková
Tiskový a PR servis MZM
T: 602 812 682
E: bonderkova@mzm.cz

Mgr. Eva Vaníčková
T: 777 940 495
E: evanickova@mzm.cz

Mgr. Petr Kostrhun, Ph.D.
T: 737 542 550
E: pkostrhun@mzm.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi