Nastavení cookies

Poezie & performance. Východoevropské perspektiva | 18. 6. – 31. 10. 2024

07.06.2024 15:41|příspěvkové organizace
Památník národního písemnictví / Muzeum literatury otevírá 18. června 2024 v letohrádku Hvězda velkou mezinárodní multimediální výstavu připravenou Tomášem Glancem a Sabine Hänsgen.

Ve druhé polovině 20. století se ve východní Evropě samotný jazyk ocitl v komunikačním a politickém “zajetí”. Tak to alespoň pociťovala řada umělkyň a umělců, básníků a básnířek z tohoto regionu a kreativně na tuto výzvu reagovali. Soustředili se při tom na materiální a mediální aspekty jazyka a vytvářeli pro sebe a pro své publikum performativní situace, v nichž bylo možné testovat, inscenovat a prožívat radikální možnosti jazykového vyjádření.

 

Všechny tyto výzvy jsou ostatně platné i dnes a řada současných autorek a autorů navazuje na tvorbu svých předchůdců, jimž různé podoby bezvýchodnosti jazyka sloužily jako zdroj inspirace. 

Výstava Poezie & performance. Východoevropská perspektiva, která se v různých podobách představila již v osmi evropských zemích, přináší obrazové a zvukové záznamy jazykově-poetických performancí od téměř 90 umělců z 11 zemí střední a východní Evropy. Podtitul výstavy pak naznačuje, že právě v tomto regionu pozorujeme po celá desetiletí citlivost vůči moci a zároveň vůči křehkosti a zranitelnosti jazyka.

Výstava pracuje s tematickými okruhy, které jsou vymezeny zaměřením na určitá těžiště v umělecké praxi: performance čtení a psaní, audiogesta, intervence do veřejného prostoru, kinematografická poezie, tělesná poezie a jazykové hry.

V časech politických krizí získává vztah poezie a performance výjimečnou naléhavost, neboť v těchto zdánlivě okrajových uměleckých projevech mohou být vyjádřeny souvislosti, které by jinak zůstaly nevyslovené.

Vernisáž se uskuteční v letohrádku Hvězda v pondělí 17. června od 18 hodin. Doprovodí ji jeden ze zastoupených umělců Semjon Chanin svou básnickou meditací s „Chafonem“ a performance Tváření od Iryny Zahladko.

 

 

Zastoupení umělci:

Milan Adamčiak, Akademia Ruchu, Nikita Alexejev, Gábor Altorjay, Pavel Arseňjev (Laboratory of Poetry Actionism), Damir Avdić, Babi Badalov, BOSCH+BOSCH (Attila Csernik, Slavko Matković, László Szalma, Imre Póth), Bu-Ba-Bu(Jurij Andruchovyč, Oleksandr Irvaněc, Viktor Něborak), Bum-Bam-Lit, CORO Collective, Nuša a Srečo Dragan (OHO group), Ľubomír Ďurček, Else Gabriel, Epos 257 a Vladimir 518, Dorota Gawęda a Eglė Kulbokaitė (Young Girl Reading Group), Rimma Gerlovina, Jelena Glazova, Tomislav Gotovac, Bohumila Grögerová / Josef Hiršal, Durs Grünbein, Grupa šestorice autora (Boris Demur, Željko Jerman, Vlado Martek, Mladen Stilinović, Sven Stilinović, Fedor Vučemilović),Michail Gulin, László Gyémánt, Gino Hahnemann, Tibor Hajas, Raoul Hausmann, Jörg Herold, Henri Chopin, Nikolaj Karabinovič, Jiří Kolář, Kollektivnyje dějstvija, Vladimir Kopicl, Naško Križnar (OHO Group) , Verena Kyselka, Katalin Ladik, Jurij Leiderman / Andrej Siĺvestrov, Via Lewandowsky, Vlado Martek, Kirill Medveděv, Jan Měřička, Andrej Monastyrskij, Monogramista T. D, Ladislav Novák, Pavel Novotný, NSRD (Hardijs Lediņš, Juris Boiko, Imants Žodžiks), Orbita (Semjon Chanin, Artur Punte, Vladimir Svetlov, Sergej Timofejev), Roman Osminkin, Andrzej Partum, Ewa Partum, Oranžová alternativa, Imre Póth, Bogdanka Poznanović, Dmitrij Prigov, Pussy Riot, Lev Rubinštejn, Gerhard Rühm, Mladen Stilinović, Gabriele Stötzer, László Szalma, Tamás Szentjóby, Fedir Tetjanyč, Slobodan Tišma, Raša Todosijević, Jaromír Typlt, Jiří Valoch, Leonid Vojcechov.

 

Doprovodné pořady:

16. 6 . 16:00 Babi Badalov, site specific performance umělce v prostoru letohrádku Hvězda

29. 8., 17:00 komentovaná prohlídka výstavy s kurátorem Tomášem Glancem

4. 9., 19:00 Strachy, performativní přednáška. Koncept, performance: Miřenka Čechová, Alice Koubová, Hudba: Martin Tvrdý, Vizuální design: Eva Chudomelová

19. 9., 17:00 komentovaná prohlídka výstavy s kurátorem Tomášem Glancem

26. 9., 18:00 Pavel Arseňjev + Roman Osminkin  + Kirill Medveděv

31. 8., 22. 9., 20. 10. Mariana Dočekalová, Zavařujeme palindromy, workshop pro děti

17. 10. komentovaná prohlídka výstavy s kurátorem Tomášem Glancem

26. 10., 18:00 dernisáž s performancí v režii Ondřeje Macla

 

 

 

 

 

Kontakt:
Ivan Adamovič
T:
 778 757 662
E: adamovic@pamatnik-np.cz
pamatniknarodnihopisemnictvi.cz

 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi