Poučme se z minulosti. Chraňme budoucnost.
27.01.2025 15:47|příspěvkové organizace
U příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu a 80. výročí osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau v roce 1945 dojde v pondělí 27.ledna 2025 mezi 17–22h k nasvícení fasády hotelu Mama Shelter ve Veletržní ulici v Praze.
Centrum paměti a dialogu Bubny (dříve Památník ticha) se tak zapojí do mezinárodní připomínkové kampaně #WeRemember, kterou po celém světě pořádá Světový židovský kongres (WJC) a UNESCO. Projekce se v Praze koná již tradičně na místě shromaždiště českých Židů a osob označených za Židy, kteří odsud byli během 2. světové války deportováni do ghett Lodž a Terezín z nedalekého vlakového nádraží Praha–Bubny.
“Na podzim jsme si na tomto místě připomněli tváře zmizelých židovských sousedů. Tentokrát si připomínáme jejich jména, která symbolizují přetrhané osudy a zmařené lidské životy. Smyslem kampaně #WeRemember je také reflexe minulosti a výzva k odpovědnosti v boji proti všem formám antisemitismu, rasismu, nenávisti a diskriminace,” uvedla Pavlína Šulcová, ředitelka Centra paměti a dialogu Bubny, příspěvkové organizace MK ČR.
© Foto: Ondřej Besperát
Akce se koná pod záštitou předsedy vlády ČR Petra Fialy, ministra kultury ČR Martina Baxy, starosty Prahy 7 Jana Čižinského, Federace židovských obcí a Nadačního fondu obětem holocaustu a je organizována ve spolupráci se Světovým židovským kongresem, festivalem Signal, Národní galerií v Praze a hotelem Mama Shelter. Autory uměleckého zpracování projekce jsou Zuzana Brychtová Horecká a Ondřej Šorm.
O Centru paměti a dialogu Bubny
Centrum paměti a dialogu Bubny (CPDB) je kulturně-vzdělávací instituce, jejímž posláním je uchovávat paměť obětí šoa a být živým místem, které spojuje minulost s přítomností prostřednictvím vzdělávacích a kulturních programů. Mezioborové aktivity pro veřejnost i školy si kladou za cíl prosazovat toleranci, vzájemné porozumění a mezikulturní dialog. Hledá nové formy připomínkových akcí spojených s historickou pamětí místa a vybízí k odpovědnosti a osobnímu zapojení v boji proti všem formám antisemitismu, rasismu, nenávisti a diskriminace. Bude sídlit v rekonstruované budově nádraží Praha–Bubny, odkud bylo v letech 1941–1945 deportováno téměř padesát tisíc československých Židů a osob označovaných za Židy. CPDB je příspěvková organizace Ministerstva kultury ČR.
Název Centrum paměti a dialogu Bubny odráží novou vizi a hodnoty organizace, která usiluje o silnější spojení s komunitou, širokou veřejností a partnery. Odkazuje k místu paměti a zároveň vyjadřuje podstatu jeho fungování – respektuje minulost, ale evokuje živé centrum dění, zároveň má v sobě i připomínkový a vzdělávací rozměr.
Kontakt: media@cpdb.cz
Soubory ke stažení