Filmová přehlídka cinefest se letos zaměří na švýcarské filmové dědictví, zejména na filmy z německy mluvící části země a jejich vazby na německou kinematografii.
Publikum se může těšit na proslulé i méně známé ukázky švýcarské kinematografie – nebudou chybět snímky Dějiny noci (Clemens Klopfenstein), Pihy (Helmut Förnbacher), Dívka a pavouk (Ramon Zürcher, Silvan Zürcher) nebo Dětské tváře (Jacques Feyder). V programu se objeví i kultovní Heidi režiséra Luigiho Comenciniho. Filmová přehlídka cinefest v kině Ponrepo proběhne od 3. do 12. března. Podrobnosti o programu a vstupenky najdete na webu kina.
„Švýcarsko plus film rovná se Jean-Luc Godard, samozřejmě. Ale co ještě víme o švýcarském filmu? Kdesi mezi majestátními horami a rozlehlými jezery tiše vykvetla kinematografie rozmanitější, než by se dalo čekat. Připravili jsme pro vás dva týdny plné pokladů z jedné evropské kinematografie, kde věru je co objevovat,” přibližuje dramaturg kina Ponrepo Milan Klepikov.
Jedním z hlavních témat uvedených filmů bude poválečné období, kdy se švýcarští filmaři vraceli k druhé světové válce a zkoumali rozporuplný postoj své země k uprchlíkům.
Cinefest zahájí 3. března v 18:00 drama Poslední příležitost (Leopold Lindtberg, 1944), považované za nejvýznamnější švýcarský film klasického období. Příběh sleduje dva Brity a jednoho Američana, kteří uprchnou z německého zajetí a ukryjí se v severoitalské vesnici. Když se však ocitnou pod útokem německých jednotek, jejich jedinou nadějí na přežití se stává útěk ke švýcarské hranici. Po projekci bude následovat přednáška o roli švýcarské kinematografie ve 30. a 40. letech.
Útěk do Švýcarska a gangsterská balada
Kontrastní pohled na útěk do neutrálního Švýcarska nabídne film Člun je plný (Markus Imhoof, 1980), který sleduje nejen uprchlíky hledající záchranu, ale i „obyčejné“ Švýcary, jejichž lhostejnost rozhoduje o osudech druhých. Imhoof získal za scénář a režii ocenění na Berlinale v roce 1981.Téma švýcarského podílu na vyzbrojování nacistického Německa otevře snímek Žár (Thomas Koerfer, 1983). Jeho hlavním hrdinou je malý Anders, syn továrníka a sběratele umění, který si ve svém napůl snovém světě rozumí jen se svým dědečkem a polskou uprchlicí Annou.
Zcela jiným, až tarantinovským stylem se do třicátých let vrátí gangsterská balada Pihy (Helmut Förnbacher, 1968). Příběh začíná v jižním Německu v roce Hitlerova nástupu k moci. Po prvním konfliktu se zákonem se hrdinové uchylují do Basileje, kde se jejich pozornost brzy obrací k bankám, luxusním automobilům a krásným ženám. O kameru se
postaral Slovák Igor Luther, tehdy čerstvý absolvent FAMU. Režisérovi ho doporučil Miroslav Ondříček, který sám musel nabídku odmítnout kvůli jiným závazkům.
Cinefest představí také významné autory švýcarského filmu, jejichž díla se v Česku objevují jen zřídka – a některá zde budou uvedena vůbec poprvé. Mezi nimi budou Dějiny noci (Clemens Klopfenstein, 1978), vizuální mozaika více než padesáti evropských měst od Dublinu po Istanbul evokující atmosféru nočních cest. Snímek Oheň v horách (Fredi F. Murer,1985) vypráví příběh incestní lásky mezi neslyšícím chlapcem a jeho sestrou, za který si Murer odnesl Zlatého leoparda z festivalu v Locarnu.
Jaké pocity vyvolá v Lise, zvyklé na život ve sdíleném bydlení, osamostatnění a přestěhování do vlastního bytu? To prozradí film Dívka a pavouk (Ramon Zürcher, Silvan Zürcher, 2021), oceněný na Berlinale i Cenách německé filmové kritiky.
Děvčátko z hor i nenávist k maceše
Když se řekne Švýcarsko, mnoho lidí si vybaví postavu Heidi z knihy Johanny Spyri. Program Ponrepo dětem nabídne proslulý snímek Hedi (Luigi Comencini, 1952) vyprávějící příběh děvčátka žijícího s dědečkem v alpské samotě.
Nejstarší snímek přehlídky, Dětské tváře (Jacques Feyder, 1923), nás zavede do frankofonní části Švýcarska. Vypráví příběh chlapce, který se nedokáže smířit s novou ženou svého otce. Ačkoli snímek ve své době nesklidil divácký úspěch, dnes je považovaný za jeden z vrcholů švýcarské němé éry.
Přehlídku cinefest pořádá Národní filmový archiv každoročně ve spolupráci s hamburských badatelským centrem CineGraph. Program se koná s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti.
Více se o programu cinefestu a kina Ponrepo dozvíte na tomto odkazu.
Informace o přístupnosti kina naleznete zde.
Kontakt:
Eva Müllerová
Vedoucí PR
Národní filmový archiv
T: +420 720 208 552
E: eva.mullerova@nfa.cz