Komorní výstava TANGO-23 REPETITOR v Technickém muzeu v Brně připomene události z mírové mise OSN v roce 1995
10.03.2025 12:25|příspěvkové organizace
Technické muzeum v Brně (TMB) otvírá 19. března 2025 komorní výstavu s názvem „TANGO-23 REPETITOR“ připomínající událost, od níž letos uplyne 30 let a jež se stala na stejnojmenném pozorovacím stanovišti na mírové misi OSN v bývalé Jugoslávii.
Výstavu s podtitulem „...přátelství, které nikdy neskončilo“ připravili KAMARÁDI T-23 REPETITOR spolu s Technickým muzeem v Brně. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout do 18. června 2025 v hlavní budově muzea, Purkyňova 105, v Brně – Králově Poli.
„Cílem výstavy je především přiblížit život vojáků na pozorovacím stanovišti Tango-23 Repetitor, které se nacházelo u chorvatské obce Ličky Osik,“ říká úvodem Martin Šebela, garant komorní výstavy v Technickém muzeu v Brně. „Příslušníci vojenské mírové mise OSN s názvem UNPROFOR (United Nations Protection Force), v 1995 změněn na UNCRO (United Nations Confidence Restoration Operation), zde rozdělovali a monitorovali znepřátelené strany Srbů a Chorvatů. Výstava zachycuje tamější atmosféru prostřednictvím dobových uniforem, fotografií, doprovodných textů, ale i autentických předmětů přímo z místa konfliktu. Dále budou k vidění nože vytvořené v rámci Projektu válečný veterán včetně unikátního nože Repetitor, a v neposlední řadě i diorama stanoviště vytvořené speciálně k této výstavě.“
„České pozorovací stanoviště Tango-23 Repetitor bylo součástí dlouhé linie pozorovacích a kontrolních stanovišť mezi znepřáteleným Chorvatskem a Republikou Srbská Krajina,“ vysvětluje desátník David Hušek, přímý účastník mise. „Tango-23 se nacházelo na strategickém místě na vysokém kopci Golo trlo (1267 m n.m.) a bylo tedy důležité pro obě strany v oblasti bývalé Jugoslávie. Při bojích mezi znepřátelenými stranami se naši vojáci na pozorovacím stanovišti střídali, snažili se monitorovat situaci a předávali informace na velitelství Českého praporu.“
Chorvatská armáda si 1. května 1995 vyzkoušela svou připravenost i reakci OSN, když uskutečnila bleskový úder proti nekryté srbské enklávě v západní Slavonii. Došlo k obsazení prostoru okolo několika stanovišť OSN a Tango-23 Repetitor bylo jedním z nich. Operace nesla název „Bljesak“ (Blesk). „Byli jsme zadržováni na našem pozorovacím stanovišti a nikdo nemohl ani k nám,“ pokračuje ve svém vyprávění desátník David Hušek. „Do prostoru Tanga-23 dopadlo i několik minometných granátů. Byla nouze o vodu i jídlo. Až teprve po dvanácti dnech se chorvatské jednotky stáhly zpět.“
V srpnu roku 1995 Chorvaté zahájili ofenzivu Oluja (Bouře) a Republiku Srbská krajina rychle obsadili. Stanoviště Tango-23 Repetitor bylo zasaženo 35 minometnými střelami a z velké části došlo k jeho úplnému zničení. Při chorvatské ofenzivě zahynuli při plnění povinností dva čeští pozorovatelé a tři byli zraněni.
Působení české jednotky na území bývalé Jugoslávie mělo velký mezinárodní ohlas a přispělo k začlenění Armády České republiky do struktur Severoatlantické aliance. Památku rotmistra Luďka Zemana a četaře Petra Valeše, kteří na stanovišti zahynuli, si každoročně připomínají v jejich rodných městech při vzpomínkových akcích. Také Technické muzeum v Brně se touto komorní výstavou snaží připomenout veřejnosti odkaz novodobých válečných hrdinů a veteránů.

Více informací o výstavě naleznete na: https://www.tmbrno.cz/akce/tango-23-repetitor/
Kontakt:
Martin Šebela
garant výstavy TANGO-23 REPETITOR
Ochrana technických památek a technologií, konzervátor
Metodické centrum konzervace TMB
T: +420 778 522 504
E :sebela@tmbrno.cz
rtm. Roman Čelanský
Technika radiolokátorů
AFB Čáslav, starší průzkumník na Tango-23 Repetitor
T: +420 777 951 501
E: celda1@seznam.cz
Soubory ke stažení