Pražské Quadriennale vyhlašuje otevřenou výzvu na příspěvky v rámci odborného sympozia: 60 Years of PQ as a Meeting Place of Scenographic Worlds. Sympozium, které proběhne v září tohoto roku, je jednou z prvních aktivit dlouhodobého programu PQ60.
Cílem programu je kriticky prozkoumat PQ jako globální kulturní fenomén od jeho vzniku v roce 1967, a představit jej v jeho proměnách a souvislostech odborné komunitě i širší veřejnosti. Část aktivit PQ60 se promítne i do programu 16. ročníku Pražského Quadriennale, který proběhne v červnu 2027.
Příspěvky a debaty na podzimním sympoziu se budou věnovat dobovým kulturním, společenským a politickým podmínkám v účastnických zemích a regionech, a jejich vlivu na formování PQ jako celku. Z opačné perspektivy by pak odborná diskuze mohla poukázat na mezinárodní partnerství navázaná prostřednictvím PQ – ať už formální či neformální – a na jejich možné přesahy do kulturní reality jednotlivých zapojených zemí či regionů.
„Společně s badateli a badatelkami bychom rádi prozkoumali*y historickou roli PQ ze tří různých pozic: v kontextu vývoje scénografie, performančního designu a performančního prostoru; strategie a způsoby jeho vystavování a kurátorování; a úlohu PQ jako platformy pro kulturní výměnu a diplomacii, a to zejména v kontextu studené války,” vysvětluje Anna Hejmová, koordinátorka výzkumných aktivit a archivů PQ.
Otevřená výzva [Call for Papers] je určena i mezinárodním badatelům a badatelkám, tvůrcům a tvůrkyním a akademikům a akademičkám z oblasti scénografie a performančního prostoru, dějin současného umění, kurátorství, divadla či kulturní diplomacie druhé poloviny 20. století.
Návrhy na příspěvky v rozsahu 250 slov budou moci zájemci a zájemkyně odevzdávat prostřednictvím formuláře, který bude na stránce www.pq.cz/cz/projekty/pq-60 dostupný v průběhu května 2025.
Poznatky ze sympozia poslouží k přípravě dalších aktivit programu PQ60. Už nyní v rámci programu probíhají práce na systematizaci, doplnění a digitalizaci archivů Pražského Quadriennale. Pod hlavičkou PQ60 tým PQ plánuje také související komunikační aktivity.
„Cílem programu PQ60 není jen retrospektivní oslava šesti dekád nepřetržité existence PQ, ale také kritická úvaha o jeho roli coby celosvětové scénografické platformy. Komplexnější poznání a pochopení vlastní historie by nám v neposlední řadě mělo pomoci nastínit směry, kterými by se PQ mohlo ubírat v budoucnu,” dodává Barbora Příhodová, umělecká ředitelka Pražského Quadriennale.
Celkový rozsah programu i jeho dílčích aktivit se bude odvíjet také od úspěšnosti grantových projektů týmu PQ v tuzemských i mezinárodních výzvách.
Program PQ60 koncepčně připravuje Barbora Příhodová, umělecká ředitelka PQ a Anna Hejmová, koordinátorka výzkumných aktivit a archivů PQ. Na programové přípravě podzimního sympozia 60 Years of PQ as a Meeting Place of Scenographic Worlds se podílí také Pavel Drábek, profesor dramatické a divadelní praxe na University of Hull (UK).
Více informací:
Kontakt pro média:
Adam Dudek
vedoucí komunikace
T: +420 776 199 087
E: adam.dudek@pq.cz
Pražské Quadriennale (PQ) je největší mezinárodní akcí v oblasti scénografie, performančního designu a divadelního prostoru. PQ si klade za cíl vytvářet příležitosti k prezentaci současné scénografie a divadelního prostoru, mapovat a podporovat inovativní práci v této oblasti a poskytovat inkluzivní prostor pro dialog mezi profesionály, studenty a širší veřejností. Pražské Quadriennale bylo založeno v roce 1967 v Praze a koná se bez přerušení každé čtyři roky. Na každém z jeho ročníků se v Praze schází účastníci a účastnice z neustále rostoucího počtu zemí a regionů, často přesahujícího 80. PQ v sobě spojuje prvky výstavy i festivalu živého umění a jeho program obvykle zahrnuje stovky výstav, instalací, performancí, workshopů a odborných diskuzí.
15. PQ v roce 2023 se zúčastnilo 11 000 akreditovaných návštěvníků, performance a doprovodný program přístupný zdarma ve veřejném prostoru oslovil na padesát tisíc diváků. V mezidobí jednotlivých ročníků funguje PQ jako kontinuální platforma, která vytváří příležitosti pro mezinárodní výměnu na poli scénografie prostřednictvím speciálních projektů, uměleckých residencí, symposií, či publikační činnosti. 16. ročník Pražského Quadriennale proběhne v červnu 2027.
PQ pořádá Ministerstvo kultury České republiky a organizuje Institut umění – Divadelní ústav.
Institut umění – Divadelní ústav (IDU) je česká kulturní, paměťová a výzkumná instituce, která poskytuje služby v oblasti divadla i ostatních uměleckých oborech. V rámci vlastní publikační činnosti vydává IDU původní i přeložené tituly z oblasti divadelní historie, teorie a kritiky, světové dramatiky a další tituly. Institut umění je informačním, propagačním, vzdělávacím a poradenským centrem především pro oblast živého umění. Institut podněcuje strategický přístup ke kultuře, podporuje a propojuje profesionály a umělce napříč obory a posiluje jejich profesní růst na národní i mezinárodní scéně.
IDU je příspěvkovou organizací Ministerstva kultury České republiky.