Zahraniční výstava ze země moří a hor v Národním technickém muzeu.
Výstava „Dědictví Tchaj-wanu – tradice a techniky původních lovců a námořníků“ názornou a živou formou prezentuje vývoj a technické možnosti původních obyvatel ostrova Tchaj-wan, kteří byli po staletí ovlivněni prostředím moře a hor. Vznikla díky spolupráci mezi Národním technickým muzeem a Národním muzeem Tchaj-wanu.
Nad výstavou převzal záštitu první místopředseda senátu parlamentu České republiky prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc. a ředitel Tchajpejské obchodní a kulturní kanceláře v Praze pan Liang-Ruey KE.
„Výstava je výsledkem dlouhodobé spolupráce mezi Národním technickým muzeem a Národním muzeem Tchaj-wanu a je jedinečným příkladem spolupráce mezi demokratickými zeměmi a jejich paměťovými institucemi. Návštěvníkům nabízí možnost prozkoumat dědictví původních obyvatel Tchaj-wanu, jejich technické dovednosti a tradice díky množství vystavených originálů i modelů, hravých prvků, videí i za pomoci virtuální reality,“ řekl generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.
„Tato výstava představuje nový milník v kulturní výměně mezi Tchaj-wanem a Českou republikou. Vznikla ve spolupráci mezi Národním muzeem Tchaj-wanu a Národním technickým muzeem České republiky. Návštěvníci se seznámí s bohatou moudrostí, kterou původní obyvatelé Tchaj-wanu předávali z generace na generaci. Hlavním exponátem výstavy je tradiční rybářská loď, kterou společně se svou rodinou postavil spisovatel Syaman Rapongan z kmene Tao. Tato loď bude zařazena do sbírek Národního technického muzea. Loď nejen dokládá řemeslnou zručnost a hluboké znalosti stavby lodí mezi tchajwanskými původními obyvateli, ale její darování zároveň symbolizuje demokratické přátelství a kulturní propojení mezi oběma zeměmi. Stává se tak ‚posvěcením‘ pro spolupráci do budoucna,“ řekl Teng Chin CHEN, ředitel Národního muzea Tchaj-wanu.
Tchaj-wan je ostrov ležící v jihovýchodní části asijského kontinentu, podél západního pobřeží Tichého oceánu, s rozlohou přibližně 36 000 km², což je přibližně polovina rozlohy České republiky. Při pozorování mapy zjistíte, že Tchaj-wan není jen ostrov obklopený mořem, ale také země s rozsáhlými vysokými horami a bujnými lesy. To bylo životní prostředí původních obyvatel Tchaj-wanu, kteří patří do austronéské jazykové rodiny. Díky svému životnímu prostředí vyvinuli účinné a ekologicky šetrné techniky lovu a podíleli se na zkulturní krajiny a budování tradic ostrova. Historické zkušenosti s mořeplavbou pak stály za úspěchem v průmyslu stavby námořních lodí od luxusních jachet až po nákladní obry převážející kontejnery se zbožím po celém světě.

Výstava v nápadité formě přibližuje každodenní život původních obyvatel Tchaj-wanu. Návštěvníci se mohou vžít do role lovců a námořníků, poznat jejich příběhy, dovednosti a tradiční způsoby života – od stavby příbytků až po výrobu lodí. K nejvýznamnějším exponátům patří tradiční rybářská loď talala kmene Yami (Tao), která se stane i jedinečným příkladem propojení našich institucí a jako dar po skončení výstavy obohatí sbírku Národního technického muzea. Loď postavil spisovatel Syaman Rapongan, jehož kniha „Oči nebe“ vyšla i v češtině. Mezi dalšími předměty je nutné zmínit originální keramické figurky – ruční práce rybářů, i stylizované artefakty jako vyřezávané ozdoby lodí, poháry a nože používané při lovu. Model tradiční chýše vybavený všemi potřebnými předměty postavil lovec Hsiao-Ming AN z kmene Tsou. Doplňují ji originály – lovecké potřeby a nástroje. Součástí expozice je i ukázka tradičního rituálu, během něhož lovci před vstupem do lesa vzdávají úctu svým předkům a prosí o šťastný lov i bezpečný návrat. Působivý zážitek z exotického prostředí doplňuje virtuální realita, která návštěvníky přenese k moři a do hlubin příběhů tchajwanských rybářů. Život lovce si lze vyzkoušet prostřednictvím interaktivních prvků – naučíte se poznávat zvěř podle stop a zvuků, zjistíte, čím se různé druhy živí a jak přežít v přírodě.
Nedílnou součástí výstavy je i panelová výstava, která mapuje vývoj Tchaj-wanu jako loďařské velmoci – od tradičních lodí domorodých národů po špičkové technologie moderní výroby jachet, obchodních i vojenských lodí. Tchaj-wan ukazuje, že stavba lodí není jen průmysl, ale i kulturní dědictví a technologický motor země. Výstava tak propojuje minulost s budoucností a techniku s identitou národa. Tato prezentace vznikla ve spolupráci s tchajwanským National Science and Technology Museum.
Výstava v Národním technickém muzeu potrvá od 15. dubna do 29. září 2025.
Kontakt:
Mgr. Jana Dobisíková
Oddělení PR a práce s veřejností
Národní technické muzeum
Kostelní 42, 170 00 Praha 7
M: +420 770 710 826
E: jana.dobisikova@ntm.cz