24. Trienále designu a architektury se dnes v Miláně otevřelo pro veřejnost. Českou účast na této prestižní a svého druhu největší přehlídce, které se účastní dvě desítky zemí z celého světa, již tradičně zajišťuje Uměleckoprůmyslové museum v Praze.
Kurátorka muzea Iva Knobloch tentokrát vyzvala tým Karolína Kripnerová a Janek Rous, kteří se dlouhodobě zabývají tématem bezdomovectví a nedostupnosti bydlení.
„Lidi bez domova považujeme dnes za všední součást našich ulic. Jejich počet narůstá, a to paradoxně zejména v bohatých městech. Jsou to lidé, které ale povětšinou nevnímáme jako součást naší společnosti. Přehlížíme je a představují pro nás spíše obraz životní prohry či individuálního neúspěchu,“ říkají architektka Karolína Kripnerová a vizuální umělec Janek Rous. „Nahlédneme-li ovšem jejich existenci skrze přirovnání k živému organismu, spatříme bezdomovectví jako projev nemoci, jejíž příčina potřebuje vyléčit. Hlubší pochopení situace lidí v nouzi nám tak může sdělit cosi podstatně závažnějšího i o současné krizi bydlení, která plíživě pohlcuje každého z nás.“
Karolína Kripnerová a Janek Rous si ke spolupráci přizvali ilustrátorku Magdalenu Rutovou a grafika Jana Čumlivski a vytvořili působivou instalaci s názvem Síla rozhodnutí, která vzbuzuje mnoho otázek.
Výstavu Síla rozhodnutí rozdělili do pěti pilířů:
- Veřejný prostor: Jak se nedostupnost bydlení projevuje na jeho podobě a fungování?
- Bydlení: Má být nezpochybnitelným lidským právem?
- Lidé: Kdo je ohrožen nedostupností bydlení a bezdomovectvím?
- Sociální systém: (Po)dává lidem pomocnou ruku, nebo se spíše podílí na dalším prohlubování nerovností?
- Ekonomika: Kam investujeme veřejné prostředky a jaký to má efekt?
Systém bydlení vidí jako komplexní živý organismus, který v současném světě evidentně nefunguje a strádá. Situace je ve všech světových metropolích stejná, liší se jen množstvím lidí v nouzi, podobou a dostupností sociální pomoci. Tvůrci výstavy se na takové metropole dívají jako na nemocné město – Prahu si představují jako laboratoř zmíněných problémů, v níž se můžeme rozhodnout aplikovat řadu osvědčených léčebných postupů, které máme dnes k dispozici, a pokusit se ji uzdravit.
Součástí instalace je anglicko-česká kniha, kterou Uměleckoprůmyslové museum při této příležitosti vydalo. Kromě tematických textů Janka Rouse a Karolíny Kripnerové obsahuje také literární texty těch, kteří nerovnost v běžném životě často prožívají: Anki, Klára Vlasáková, Kolektiv Prádelna, Patrik Banga, Maria Siváková, Dana Lišková, Eva Danišová, Marie Iljašenko. Texty doprovázejí ilustrace Magdaleny Rutové v grafické úpravě Jana Čumlivského.
Mezinárodní výstava
INEQUALITY / NEROVNOST. Síla rozhodnutí
24. Trienále designu a architektury, Miláno 13. 5. – 9. 11. 2025
Záštita: Ministerstvo kultury ČR
Organizátor: Uměleckoprůmyslové museum v Praze
Koncepce výstavy a design: Karolína Kripnerová, Janek Rous
Ilustrace: Magdalena Rutová
Grafický design: Jan Čumlivski
Text: Karolína Kripnerová, Janek Rous
Kontakt:
Mgr. Radka Potměšilová
PR manager
Uměleckoprůmyslové museum v Praze
17.listopadu 2, 110 00, Praha 1
T: + 420 736 737 266
www.upm.cz