Oficiální vyhlášení 16. ročníku Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru (PQ) proběhne 17. června 2025 od 11.00 hodin.
Živý přenos akce bude možné sledovat na webu www.pq.cz/PQ-2027.
Během vyhlášení organizátoři zveřejní termín konání 16. ročníku PQ, jeho uměleckou koncepci a téma, programovou strukturu, místo konání a kurátorský tým. Představen bude proces přihlašování k účasti veVýstavě zemí a regionů a Studentské výstavě a časový harmonogram otevřených výzev k účasti v programových sekcích, které připravuje kurátorský tým PQ.
Součástí programu bude také představení komise pro výběr českého zastoupení ve Výstavě zemí a regionů a Studentské výstavě a termíny a podmínky těchto otevřených výzev.
Detaily 16. PQ představí jeho umělecká ředitelka Barbora Příhodová, generální manažer PQ Adam Svoboda a Pavla Petrová, generální ředitelka PQ a ředitelka Institutu umění – Divadelního ústavu, který je organizátorem PQ. Na akci vystoupí také ministr kultury Martin Baxa a náměstek ministra zahraničních věcí Jan Marian.
K 60. výročí Quadriennale připravuje program PQ 60
V roce 2027 Pražské Quadriennale oslaví 60 let existence. Poprvé akce proběhla v roce 1967, a v průběhu let se etablovala jako klíčová platforma pro experimentální a inovativní scénografickou tvorbu, a jako místo setkávání stále se rozrůstající celosvětové komunity umělců a umělkyň, teoretiků, teoretiček a studujících.
První aktivitou programu PQ 60, který se zaměří na PQ v jeho proměnách za uplynulých šest desetiletí, současnou podobu i možná budoucí směřování, je mezinárodní online sympozium 60 Years of PQ as a Meeting Place of Scenographic Worlds v termínu 11.–12. září 2025.
„PQ se zrodilo z rostoucího povědomí o tom, že scénografie je jedinečná jevištní disciplína, která má specifické rysy, požadavky a kritéria. Tato specifičnost byla jedním z leitmotivů prvních ročníků PQ, které se snažily vytvářet jednotný svět scénografie. V současné době chápeme scénografii v expandovaném pojetí; jako disciplínu, která se zabývá vytvářením performativních prostředí na jevišti i mimo něj, a která má mnoho různých podob. Víme, že ve skutečnosti neexistuje jen jedna scénografie. Scénografií, scénografických kultur, tradic a norem je více, a existují souběžně.“ vysvětluje Barbora Příhodová, umělecká ředitelka PQ, a dodává „PQ chce být, a to se stále větším důrazem, místem, které vítá a oslavuje tyto mnohočetné scénografie a scénografické světy.“
Živý přenos vyhlášení bude možné sledovat v češtině, angličtině a španělštině na webu www.pq.cz/PQ-2027.
Ohlédnutí za předchozím ročníkem
15. ročník PQ proběhl v termínu 8.–18. června 2023. Výstavy, přednášky, představení, workshopy a další části programu se konaly v Holešovické tržnici, na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze, ve Veletržním paláci Národní galerie Praha a na desítkách veřejných míst v Praze. Během jedenácti dnů v rámci PQ představilo svou tvorbu 2000 tvůrců a tvůrkyň, aktivně se akce zúčastnilo 11 tisíc akreditovaných návštěvníků. Performance a doprovodný program přístupný zdarma ve veřejném prostoru oslovil na padesát tisíc diváků a divaček.
Kontakt:
Adam Dudek
vedoucí komunikace
T: +420 776 199 087
E: adam.dudek@pq.cz
Pražské Quadriennale (PQ) je největší mezinárodní akcí v oblasti scénografie, performančního designu a divadelního prostoru. PQ si klade za cíl vytvářet příležitosti k prezentaci současné scénografie a divadelního prostoru, mapovat a podporovat inovativní práci v této oblasti a poskytovat inkluzivní prostor pro dialog mezi profesionály, studenty a širší veřejností. Pražské Quadriennale bylo založeno v roce 1967 v Praze a koná se bez přerušení každé čtyři roky. Na každém z jeho ročníků se v Praze schází účastníci a účastnice z neustále rostoucího počtu zemí a regionů, často přesahujícího 80. PQ v sobě spojuje prvky výstavy i festivalu živého umění a jeho program obvykle zahrnuje stovky výstav, instalací, performancí, workshopů a odborných diskuzí.
15. PQ v roce 2023 se zúčastnilo 11 000 akreditovaných návštěvníků, performance a doprovodný program přístupný zdarma ve veřejném prostoru oslovil na padesát tisíc diváků. V mezidobí jednotlivých ročníků funguje PQ jako kontinuální platforma, která vytváří příležitosti pro mezinárodní výměnu na poli scénografie prostřednictvím speciálních projektů, uměleckých residencí, symposií, či publikační činnosti. 16. ročník Pražského Quadriennale proběhne v červnu 2027.
PQ pořádá Ministerstvo kultury České republiky a organizuje Institut umění – Divadelní ústav.
Institut umění – Divadelní ústav (IDU) je česká kulturní, paměťová a výzkumná instituce, která poskytuje služby v oblasti divadla i ostatních uměleckých oborech. V rámci vlastní publikační činnosti vydává IDU původní i přeložené tituly z oblasti divadelní historie, teorie a kritiky, světové dramatiky a další tituly. Institut umění je informačním, propagačním, vzdělávacím a poradenským centrem především pro oblast živého umění. Institut podněcuje strategický přístup ke kultuře, podporuje a propojuje profesionály a umělce napříč obory a posiluje jejich profesní růst na národní i mezinárodní scéně.
IDU je příspěvkovou organizací Ministerstva kultury České republiky.