Koncert „Hudební skladatelé ve Slezsku“ oživí zapomenuté autory 18. století
16.10.2014 19:52|ministerstvo
„Hudební skladatelé ve Slezsku“ – tak se jmenuje koncert, na který můžete zajít v úterý 21. října v 18 hodin do kostela sv. Václava v Opavě. Bude vyvrcholením dlouhodobého projektu v rámci letošního Roku české hudby, kterým chce Slezské zemské muzeum zviditelnit skladatele českého Slezska, působící zde zejména v 18. století.
„Z naší muzikologické podsbírky, kterou tvoří asi 4000 rukopisných hudebnin, jsem vybrala to nejlepší - vzorek znamenitých skladatelů, kteří tu tehdy působili a dnes se o jejich skladbách moc neví. Přesto jejich dílo, které pro tento region vytvořili, představuje trvalou hodnotu,“ říká organizátorka koncertu, muzikoložka Slezského zemského muzea a pedagožka opavské Církevní konzervatoře Markéta Wiesnerová.
Na programu budou duchovní skladby čtyř autorů - Johanna Antona Albrechtsbergra, který působil jako violoncellista na zámku Hradec nad Moravicí (mimochodem jeho bratr – slavný vídeňský kontrapunktik Johann Georg Albrechtsbergr byl učitelem Ludwiga van Beethovena) a osobnost skladatele a houslisty Carla Ditterse von Dittersdorfa, vídeňského rodáka, který necelých 30 let působil jako kapelník a skladatel na zámku Janský vrch u Javorníka a vytvořil tu řadu koncertů a symfonií. Hudbu českého Slezska nesporně ovlivnili i piarističtí autoři, tvořící v nedaleké piaristické koleji v Bílé Vodě. Jde především o Carla Erasma či Antonína Brossmanna, rektora koleje a vynikajícího skladatele.
„Antonín Brossmann je sice hodně známý, ale myslím, že je třeba ho ještě více zviditelnit. Muzikologické studie mu dosud nevěnovaly tolik pozornosti, kolik by si zasloužil,“ upozorňuje Markéta Wiesnerová. Skladby, které uslyší publikum úterního koncertu v kostele sv. Václava, takto veřejně zazní patrně
po více než dvou staletích. Protože existují jen v rukopisech a nebyly vydány tiskem, nejsou součástí velkých dokumentačních projektů a jsou úplně zapomenuté. „Přepsali jsme je do současné notace a to, že budou prezentovány na koncertním pódiu, je vlastně taková třešnička na dortu. Oživíme skladby, které zaznívaly v 18. století a mohou nám hodně napovědět, jaká byla tehdejší kultura a lidé, kteří ji tvořili – to je hodně důležité. A myslím, že mnohé posluchače překvapí, jak nádherná byla duchovní hudba, která tehdy běžně zněla při mších na kostelních kůrech nebo v klášterech,“ dodává muzikoložka Slezského zemského muzea.
Koncert v kostele sv. Václava v Opavě začíná v úterý 21. října v 18 hodin. Slezské zemské muzeum ho pořádá spolu s opavskou Církevní konzervatoří – vystoupí na něm sólisté a sbor této školy. O instrumentální doprovod se postará renomovaný barokní orchestr Czech Ensemble Baroque pod taktovkou dirigenta Romana Válka. Záznam koncertu odvysílá Český rozhlas 3 – Vltava. Vstupenky jsou v předprodeji v opavské Sluně, před koncertem pak v Domě umění v Opavě. Zbývá dodat, že Slezské zemské muzeum v rámci Roku české hudby vydá také publikaci Opava hudební autorů Karla Boženka a Petra Hanouska.
Kontakt pro novináře:
Mgr. Pavla Dluhoschová
manažerka pro média
Slezské zemské muzeum
Silesian Museum
korespondence (post address): Nádražní okruh 31, 746 01 Opava
kancelář/pracoviště (office): Nádražní okruh 31, Opava
tel.: +420 553 622 999; mobil: +420 606 634 438
e-mail: dluhoschova@szm.cz; web: www.szm.cz
Slezské zemské muzeum
Soubory ke stažení